Národní muzeum

Národní muzeum zobrazuje historii Finska od pravěku do konce 19.století. Budovu navrhli finští architekti Herman Gesellius, Armas Lindgren a Eliel Saarinen . Dostavena a otevřena veřejnosti byla v roce 1906. Muzeum prošlo rozsáhlou rekonstrukcí a je považováno za jedno z nejvýznamnějších romantických děl ve Finsku.
Ke stálým expozicím patří momentálně zcela nová výstava Pravěk (otevřena od dubna 2017). Výstava je historickým průřezem všech dob pravěku a seznámíte se v ní např. s různými artefakty zvířecích motivů, stříbrnými poklady, nálezy z pohřebišť atd. Expozice je interaktivní a pracuje s moderní digitální technologií. Na základě nejnovějších archeologických výzkumů jsou zde k dispozici nejnovější poznatky o pravěku.

Další stálou výstavou je období Finska v rozmezí 13.-19. století se zaměřením na katolickou církev, luteránskou církev, panovníky doby a jejich majetky.
Ve třetím patře je pak Vintti část, která je celá zaměřená na různá interaktivní cvičení a poznávání pomocí rukou a logiky (zkusíte si třeba stavět srub, spřádat koberec, zapřáhnout koně do povozu nebo sedět na trůnu). Výstava je koncipována jako workshop a otevřena je od ÚT do NE od 12:00 do 16:00.

  • Otevírací doba: PO zavřeno, ÚT a NE 11:00-18:00
  • Kontakty: Mannerheimintie 34, web www.kansallismuseo.fi, email: kansallismuseo@kansallismuseo.fi , tel.: 358(0)295 336 901
  • Vstupné: dospělí 10€, snížené vstupné 7€