Helsinská katedrála

Helsinská katedrála (finsky katedrála-tuomiokirkko) je dominantou Náměstí senátu a slouží jako hlavní orientační bod pro mnoho turistů i místních obyvatel. Je vidět z moře a je výrazným symbolem celých Helsinek. Jedná se o neoklasicistní stavbu navrženou Carlem Ludvigem Engelem. Stavba byla dokončena až v roce 1852, tedy 12 let po jeho smrti. CHvíli se jmenovala podle ruského cara Mikuláše I., ale po osamostatnění Finska v roce 1917 ji přejmenovali. Nejprve ji nazývali Velkou katedrálou, nyní se používá již ustálený název Helsinská katedrála.

Helsinská katedrála

Helsinská katedrála

Štít je podepřen šesti korintskými sloupy a na střeše kolem dokola sídlí 12 třímetrových zinkových soch apoštolů. Centrální kupole dosahuje výšky přes 80m. Najdete zde také sochy luteránských osobností (Martin Luther, Philipp Melanchtom). Kostel obsahuje rekonstruovanou kryptu s malou kaplí a úchvatné varhany. Engel pak navrhl rovněž dominantní 60m široké schodiště, která směřuje na náměstí a vyzdvihuje celou stavbu.

Varhany v helsinské katedrále

Varhany v helsinské katedrále

V současné době je katedrála hlavní farností celých Helsinek a konají se tu významné národní události (Den nezávislosti, ekumenické církevní obřady), ale zrovna tak v kostele probíhají různé svatby, koncerty, apod.

  • Otevírací doba: PO-NE 9:00-18:00, 1.6.-30.9. 9:00-24:00
  • Kontakty: Unioninkatu 29, web: www.helsinginkirkot.fi , email: tuomiokirkko.srk@evl.fi , tel.: +358 (0) 923 406 120