Kaple ticha

Kaple ticha (Kambi Chapel) je specifický a jedinečný architektonický výtvor od architektů Kimmo Lintula, Niko Sirola a Mikko Summanena. V roce 2010 získal návrh ocenění v Chicagu a kaple byla rovněž součástí programu světového designu Capital v Helsinkách v roce 2012.

Je postavena na jednom z nejrušnějších náměstí v Helsinkách – Narinkkatori a umožňuje v tak rušném místě najít chvíli klid, ticho a zastavit se. Uvolnit se ve středu dění. S kaplí je propojen Farní svaz a Sociální odbor města a pořádá se zde spoustu sociálních aktivit. Konají se tady pravidelné modlitby, ale zbytek běžných kostelních obřadů (svatby, křty…) se tu nepořádají.

Hlavní částí je sál kaple, který je 11,5m vysoký. Stropem kaple prostupuje dovnitř světlo. Celý kostel je dřevěný, vnitřní stěny jsou z olše, nábytek z jasanu, fasády ze smrku. Dřevo je upraveno speciálním voskem s použitím nanotechnologie. Oltář je tvořen masivním stříbrným křížem od Antti Nieminena.

  • Otevírací doba: PO-PÁ 8:00-20:00, SO-NE 10:00-18:00
  • Kontakty: Simonkatu 7, Narinkkatori, web: www.helsinginkirkot.fi , email: kampinkappeli@evl.fi , tel.: 358 (0) 923 402 018