Doprava

Do Helsinek

Letecky

Od nás nejčastěji přímými leteckými spoji z letiště v Praze na letiště v Helsinkách, cesta stojí cca 3 – 6000,- dle letecké společnosti a poletíte dvě hodiny.

Alternativou je letět do Estonského Tallinnu, vyjde to levněji a létají tam i nízkonákladové společnosti (např. Student Agency nabízí zpáteční letenky cca za 4500,-).

Dopravu můžete kombinovat a jet nějakým autobusem(vlakem) za hranice a letět např. z Polska (Wroclaw) nebo Německa (Hamburk, Berlín). Lze odtud najít často velmi levné letenky.

Trajektem z Tallinu

Z Tallinnu jezdí celý den pravidelně trajekty do Helsinek, rezervovat můžete na stránkách společnosti Tallink Silja Line https://www.tallinksilja.com/book-a-cruise a jedna cesta vás vyjde zhruba na 40€. Pokud jedete autem, zaplatíte dalších zhruba 40€ za auto. Cesta trvá dvě hodiny. Z přístavu jezdí více společností, ceny nejsou výrazně rozdílné (https://www.eckeroline.fi/fi , https://www.vikingline.fi/fi/suomi/ ).

Autobusem

Cesta autobusem je poměrně dlouhá a složitá, s několika přestupy, vyplatí se studentům, kteří mají zlevněné jízdenky, jinak příliš ne. Tuto trasu nabízí poměrně málo dopravců, ale dá se najít (např. www.onlinebus.cz jezdí do Talinnu za necelých 1800,-).

Autem

Cesta autem je poměrně dlouhá, ale pokud máte čas, pak nejkratší cesta vyjde na odhadovaných 22 hodin jízdy (cca 1650km) přes Polsko, Litvu a Lotyšsko do estonského Tallinnu na trajekt.

Z letiště do centra

Autobusem

letiště do centra jezdí pravidelně (jednou za 20 minut) autobus, kterým se dostanete do centra na Elielinaukio za 6,20€ a provozuje ho společnost Finnairr (https://www.finnair.com/int/gb/information-services/at-the-airport/transportation ). Dále autobusy č. 615 a nočním autobusem č. 415, které provozuje dopravní podnik Helsinek. Cesta trvá půl hodiny a stojí 5,50€. Jízdenky zakoupíte v automatech nebo u řidiče za hotovost.
VLAKEM – z letiště od roku 2015 jezdí také speciální vlak. S ním dojedete do centra na Hlavní nádraží, cesta stojí 5,50€ a trvá půl hodiny. Jízdenky koupíte na místě v pokladnách nebo automatech, či přímo ve vlaku.

Taxíkem

Před letištěm je rovněž mnoho taxíků a cesta do centra vás vyjde na cca 45€.

Po Helsinkách

Tramvají

Nejlepší způsob cestování po městě je místní tramvají. Tramvaje číslo 2, 4 a 6 projíždí celé centrum města.

Tramvaj č. 2 je nazývána okružní turistickou tramvají a projíždí napříč městem přes všechny zásadní centrální body města. Projíždí kolem muzeí, trhů, nádraží a přesná mapa je zde: https://www.hsl.fi/sites/default/files/uploads/3b3t_esite_en_12.8.2013.pdf

Tramvaj č. 4 jezdí Architektonickou trasou a uvidíte cestou např. Uspenskou katedrálu, Senátní náměstí, Helsinskou katedrálu, Muzeum Kiasma, Olympijský stadion, Národní muzeum, atd.
Tramvaj č. 6 jezdí návrhářskou a kulinářskou trasou a z té uvidíte např. místní tržnici, Národní galerii Ateneum, botanickou zahradu Kumpula atd. Na kole

Helsinky jsou celé uzpůsobeny jízdě na kole a je to dobrý a jednoduchý způsob dopravy po městě. Na několika místech jsou k dispozici žlutá městská kola, která si za poplatek můžete zapůjčit. Můžete se zaregistrovat na stránkách pro kola a zapůjčit si ho tak na den, týden nebo měsíc za 5, 10, 25€ (tady: https://www.hsl.fi/kaupunkipyorat ). Obdržíte heslo a identifikační číslo a kolo si můžete vzít na libovolném místě ve městě. Existuje rovněž 5 míst, kde si kola můžete zapůjčit bez předchozí registrace (Kaivopuisto, Unioninkatu, Rautatinentori, Kiasma a metro Hakaniemi. Kola se zapůjčují do 31.10.

TAXI A AUTOPŮJČOVNY

Alternativní způsob dopravy umožňují taxi služby města a několik autopůjčoven (https://www.europcar.fi/in_English.iw3 https://www.hertz.com/rentacar/reservation/ https://www.sixt.fi/php/reservation?language=en_GB , http://lacara.net/ a další)

Jízdenky

Jízdenky si můžete koupit v informačním centru v ulici Pohjoisesplanadi 19 a nebo na letišti – na terminálu 2A. Jízdenky jsou od jednodenní za 9€ po sedmidenní za 36€. Možné je kupovat rovněž jednorázové jízdenky a nebo jízdenky do mobilu. Soupis všech variant a cen tady: https://www.hsl.fi/en/tickets-and-fares?qt-tickets_and_fares=1#qt-tickets_and_fares.

HELSINSKÁ KARTA

Pakliže máte v plánu cestovat po památkách města a navštěvovat muzea, kostely aj., vyplatí se vám tzv. Helsinki card, se kterou máte zadarmo dopravu městkou hromadnou dopravou, vstup do 28 ústředních atrakcí města, turistického průvodce městem a jednodenní jízdu turistickým speciálním autobusem. Kartu lze koupit na 24 hodin (46€, 23€ děti 7-16let), 48 hodin (56€, 28€) a 72 hodin (66€, 33€). Karta je platná od prvního vstupu na atrakci. Podrobnosti zde: https://www.helsinkicard.com/